SÜRDÜRÜLEBİLİR DÜNYA

Çocuklarımıza sürdürülebilir bir yaşamı miras bırakabilmek ve bu mirası onlara anlatabilmek için; onlara doğanın bir parçası olduğumuzu, biyolojik çeşitliliğin zenginliğinin önemini ve bu yaşam döngüsünün dengesini bozmadan neler yapabileceğimiz üzerine projeler hazırlamaya başladık.

İlk Deneyim / Beş Parmağımla Beş Adım

2017 yılı Mayıs ayında Bilecik Gölpazarı Cengiz Topel İlkokulunda toplam 80 kişiden oluşan 4 sınıfta, çocuklara içinde yaşadığımız ekosistemin bir parçası olma olgusunu birden fazla disiplinden faydalanarak anlatmaya çalıştık ve kurgumuzu atık hiyerarşisi üzerinden yaptık. Atık üretmemek ile başlayıp atık azaltmayla, tekrar kullanım ve geri dönüşümle devam eden, enerji kazanımı ve çöp konusuyla sona eren 4 haftalık bir program yürüttük. Bu bilgileri çocuklara aktarmaya çalışırken tiyatro, kitap okuma, hikâyeleştirme, sanatsal aktivite ve deneysel uygulama alanlarından destek aldık.

İlk deneyimimizden sonra aynı projenin 2.sini 2018 yılı Mayıs ayında Kağıthane Harmantepe İlkokulunda gerçekleştirdik. 4 sınıfta yaklaşık 90 kişiden oluşan grup ile, Çevreci Kuklalar, Ben Çöpümü Tanırım, Çöpten Neler Neler Yaparım, Uçtu Uçtu Çöp Uçtu ve son olarak Çöpten Toprak Olur Mu atölyeleriyle programımızı tamamladık.

 

Çevreci Kuklalar

Çevreci Kuklalar’ ismindeki tiyatro oyunumuzla 3 farklı kukla karakteri üzerinden (Obur Can, Çöp Kutusu, Becerikli) tüketim alışkanlıkları işlenerek, kaynakların kısıtlı olduğuna dikkat çekilmesi ve atık azaltmaları ve atıktan yeni ürünler türetmeleri konusu işleniyor. Kuklalar, müzik ve dans bir araya gelince çocukların oldukça sevdiği bir proje oldu. Bu çocuk oyununu Cengiz Topel İlkokulu, Harmantepe İlkokulu, Sonnur Yalnızoğlu İlkokulu ve Tüyap 2017 yılı Kitap fuarında olmak üzere defalarca gösterme şansını yakaladık.

Yaz Okulu / Çevre Dedektifleri

Balat Kırımlı Aslan Bey İlkokulu ile gerçekleştirilen yaz okulu programında 2 günlük çevre atölyesi hazırladık. Çocuklarla atık ve çöp ayrımını konuştuk, sonra Balat sokaklarında birlikte mıntıka temizliği yaptık, vatandaşlarla konu üzerine sohbetler gerçekleştirdik. Atölye sonunda çevre dedektiflerimize rozetleri dağıttık.

Çevre ve Doğa Atölyesi

Balat Kırımlı Aslan Bey İlkokulunda çocukların gönüllü olarak seçtikleri Çevre ve Doğa Atölyesi kapsamında yaklaşık 25 çocuğa 7 haftalık bir program hazırladık. İlk hafta Muzlu Süt üzerinden birlikte yaşam döngüsü analizi yaptık ve program sonunda orada yaptığımız muzlu sütleri onlarla birlikte içtik. İkinci hafta Görünmeyen Dünya programıyla mikroskop ile bakterileri inceleyip faydalarını zararlarını konuştuk.

IMG-20170522-WA0011.jpg
IMG-20180525-WA0075.jpg
IMG-20170509-WA0004.jpg